31 Ekim, 2020
Korona Virüsü (COVID-19) Nedir?

Korona Virüsünün uluslararası kabul gören ismi Corona Virus, bilimsel adı ise COVID-19’dur.

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da Aralık ayının sonlarında ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi solunum yolu belirtileri gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Korona virüsü dünyaya duyuran ilk doktor Li Wenliang’dır. Çin hükümetinin başlarda saklamaya çalıştığı salgın, yayılmasının sonucunda 13 Ocak 2020’de salgın bir virüs olarak tanımlanmıştır.

Korona virüs salgını öncelikle Wuhan’daki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunan kişilerde tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer şehirlerine ve dünyadaki diğer ülkelere yayılmıştır.

Corona virüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç korona virüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir.

Korona virüs hastalığının nedeni COVID-19’dur.

0 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, string given in /home/gezginr1/koronaasisi.com/wp-content/plugins/covid19-live-statistic/mmscovidlive.php on line 177

Canlı Korona Virüs Tablosu

Türkiye

Vaka
Ölüm
Taburcu

Dünya

Vaka
Ölüm
Taburcu

Bizi Takip Et

Reklam